Czego nie może radny sejmiku?
Strona główna » Radny sejmiku województwa » Ograniczenia radnego sejmiku
Zakaz nawiązywania stosunku pracy z urzędem, w którym radny uzyskał mandat
Zakaz łączenia mandatu radnego z innymi funkcjami publicznymi
Rezygnacja z głosowania w sprawach dotyczących interesu radnego
Zakaz wykorzystywania statusu funkcjonariusza publicznego
Radny sejmiku województwa podlega szczególnej ochronie otrzymując status funkcjonariusza publicznego. Ze statusem tym wiąże się zwiększona ochrona radnego podczas wykonywania obowiązków, w tym na przykład ochrona przed napaścią, próbą zmuszenia przemocą lub groźba do odstąpienia z funkcji radnego, czy przed znieważeniem.
Niemniej jednak status funkcjonariusza publicznego nie może być wykorzystywany przez radnego do załatwianiu spraw w instytucjach publicznych w celu uzyskania korzyści. Zabrania się również działania na szkodę interesu publicznego lub prywatnego poprzez przekroczenie swoich kompetencji, lub niedopełnienie obowiązków.
Ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej
Na radnych sejmiku województwa zostały również nałożone pewne ograniczenia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. O czym dokładnie mowa? Osoby zasiadające w radzie sejmiku województwa mogą prowadzić własną działalność gospodarczą, ale w jej prowadzeniu nie mogą wykorzystywać mienia województwa, w którym uzyskały mandat. Zakaz ten nie dotyczy wyłącznie samego prowadzenia działalności gospodarczej.
Radny nie może być również wspólnikiem takiej firmy, zarządzać nią, czy być jej przedstawicielem lub jej pełnomocnikiem. Jeśli zdarzy się sytuacja, w której radny prowadził taką działalność gospodarczą przed uzyskaniem mandatu, to zobowiązany jest do jej zaprzestania w ciągu trzech miesięcy od dnia złożenia ślubowania. Niepodporządkowanie się temu wymogowi stanowi podstawę do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego.
Zakaz podejmowania dodatkowych zajęć, czy przyjmowania darowizn
FAQ
Ilu radnych jest w sejmiku województwa?
Liczba radnych w sejmiku województwa zależy od liczby mieszkańców danego województwa.
W województwach do 2 mln mieszkańców w skład sejmiku województwa wchodzi 30 radnych oraz po trzech radnych na każde kolejne rozpoczęte 500 tys. mieszkańców.
Gdzie mogę kandydować?
Kiedy wygasa mandat radnego?
Gdzie przeczytam więcej o samorządzie gminnym?
Większość przepisów dotyczących samorządu reguluje ustawa z dnia 8 marca 1990 o samorządzie gminnym.
Co robi radny sejmiku?
Zasiadanie w radzie sejmiku województwa oznacza pewne obowiązki, czy uprawnienia. O czym dokładnie mowa? Co robi radny sejmiku województwa? Tego dowiesz się z poniższego tekstu, więc koniecznie zajrzyj do niego!
Ile zarabia radny sejmiku?
Panuje powszechne przekonanie, że do polityki idzie się z pobudek ideowych, więc każdy, kto ubiega się o miejsce w sejmiku województwa, ma jakieś jasno wyznaczone cele i nie myśli o tym, ile z tego zyska. Czy aby na pewno? W końcu rzadko kto chce pracować pro bono, zwłaszcza jak się ma rachunki do opłacenia, czy rodzinę na utrzymaniu. Jakich zatem zarobków należy się spodziewać, gdy uda się zostać radnym sejmiku województwa? Tego dowiesz się z poniższego tekstu, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!
Kto może zostać radnym sejmiku?
Stanowisko radnego sejmiku województwa jest jednym z najchętniej pożądanych. Tylko kto może zostać radnym sejmiku województwa? Jakie kryterium trzeba spełnić, by nasza kandydatura została wzięta pod uwagę? Tego i wielu innych rzeczy dowiesz się z poniższego tekstu, więc zajrzyj do niego koniecznie!
Jak wyglądają wybory do sejmiku?
Mandat radnego sejmiku województwa cieszy się całkiem sporym zainteresowaniem. Tylko jego zdobycie nie zawsze jest takie proste, jak by się mogło wydawać. Jak dokładnie wyglądają wyboru do sejmiku województwa? Kto może ubiegać się o mandat radnego sejmiku województwa? Ilu radnych wybieranych jest w czasie głosowania? To pytania, na które znajdziesz odpowiedzi w poniższym tekście. Zainteresowany? W takim razie zachęcamy do krótkiej lektury!